
Norske lakseelver går i mot mer laks i Troms og Finnmark
Organisasjonen Norske lakseelver går i mot den planlagte økningen av MTB i de nordligste fylkene. De mener bl.a. at regjeringens målsetning om å få kontroll på resistensproblematikken ikke er nådd.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
Dette fremkommer i et høringssvar foreningen har sendt Fiskeri og kystdepartementet i forbindelse med den annonserte MTB-økningen.
De henviser bla til at tilsynsdirektør i Kristina Landsverk har uttalt at så lenge det ikke kommer nye midler mot lus vil resistensutviklingen fortsette. - Det kan ikke sies klarer enn dette, at fiskeriministerens mål/forutsetning om kontroll på resistensutviklingen ikke er nådd, skriver foreningen.
De er også kritiske til utviklingen av lus i de to fylkene, selv om de påpeker at lusenivåene er under fastsatte grenser. De viser i sitt høringssvar til Lusedata.no.
Økningen mener de sannsynlig kommer som et resultat av allerede økende produksjon. - På bakgrunn av disse tallene kan man ikke konkludere med at lusetiltakene som har vært satt i verk i 2010 har vist effekt. Regjeringens målsetning er derfor ikke nådd på dette punktet, skriver de.