Bård Eker. Foto: Gustav-Erik Blaalid

Bård Eker og hans team fikk to nye designutmerkelser

Gjennom prosjektene Hydrolift Professional P-42 og EpiShuttle har Eker-selskapene Eker Design, Hydrolift AS og EpiGuard mottatt det prestisjetunge DOGA merket.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

DOGA-merkt er en pris som deles ut årlig til det aller ypperste innen design- og arkitekturprosjekter i Norge.

- Utmerkelsene er en bekreftelse på at vi har oppnådd målene våre om å utvikle produkter som oppfyller alle krav til et godt sluttprodukt, som brukerintegrasjon, brukervennlighet, redusert eierkostnad, produktkvalitet og et solid industrielt design, sier Bård Eker i en pressemelding.

DOGA-merket, som inntil i fjor het Merket for god design, deles ut årlig til norske arkitektur- og designprosjekter. Utmerkelsen løfter fram virksomheter og utøvere som har samarbeidet om innovative prosjekter der design og arkitektur skaper samfunns-, miljømessige eller økonomiske verdier.

Om prosjektene:

Hydrolift Professional P-42

Ett skrog – ni båter

Hydrolift har utviklet en modulbasert produktplattform for det profesjonelle båtmarkedet, der kunden kan velge blant ulike standardalternativer for enklere vedlikehold og høyere driftstid. Prosjektet er motivert av å redusere kostnader og øke effektiviteten når det gjelder produksjon av blant annet patruljebåter, som til nå har vært preget av enkeltmodeller og kostbare tilpasninger. SAR modellen er i operativ drift i samarbeid med Redningsselskapet.

Juryuttalelse:

Dette er smart tenkt og svært vanskelig å utføre. De ulike patruljebåtene krever ulike egenskaper, og det er ikke gjort i en håndvending å lage en felles plattform som er fleksibel nok til å møte de ulike utfordringene og samtidig «streng» nok til at den kan standardiseres. Eker Design har tidligere markert seg som nytenkende og eksperimentvillige, noe de fortjener all mulig ros for. Derfor gjør det godt å gi DOGA-merket til en løsning som ikke bare er av ypperste klasse når det kommer til produktdesign, men også skjærer gjennom en gordisk knute og tilbyr en reell forbedring i et marked som er svært presset på pris og tid.

EpiShuttle

Redder en – beskytter alle

Under ebolaepidemien i Sierra Leone ble en av de norske legene smittet og måtte transporteres hjem til Norge for behandling. Et legeteam ved Oslo universitetssykehus fikk på bakgrunn av denne hendelsen en idé om å lage et sikrere og bedre produkt som skulle sikre omgivelsene fra overføring av smitte samtidig som det tillot medisinsk behandling under transport.

Resultatet er EpiShuttle, en transportisolator utviklet av EpiGuard og Eker Design, i partnerskap med Oslo Universitetssykehus, Inven2 og Hansen Protection.

Juryuttalelse:

Dette produktet er bra på så mange måter. For det første løser det et prekært medisinsk problem og vil helt sikkert være med på å redde liv og hindre spredning av smittefarlig sykdommer. Produktet har lav kostnad siden det kan dekontamineres etter bruk og gjenbrukes, noe som er et stort fremskritt fra dagens som må kastes etter bruk. Og det gjør opplevelsen til pasienten mindre skremmende siden det er så stor mulighet for utsyn og kommunikasjon. At designet også er tiltalende, støtter opplevelsen av at dette har vært en helstøpt prosess der alle har dratt i samme retning for å skape et produkt som skal svare på svært strenge kriterier.

Om Eker Design AS:

  • Bård Ekers design- og utviklingsselskap arbeider som en totalleverandør for norsk og internasjonal industri og bistår ved utvikling av primært nye produkter med ny teknologi og nye anvendelsesområder.
  • Bedriften holder til i Fredrikstad og er en del av Eker Group AS.