![Skjermdump av den aktuelle lokaliteten.](https://image.kyst.no/1891312.jpg?imageId=1891312&x=7.34&y=18.17&cropw=77.65&croph=81.83&width=960&height=548&format=jpg)
27 000 laks har rømt: – Svært beklagelig
En fortøyning røk på Mowis lokalitet «Storvika V» i Dyrøy, Troms, natt til søndag.
Denne saken er oppdatert med siste informasjon lenger ned i artikkelen.
– Det er pågående, stor aktivitet på stedet for å reparere skadene og minimere omfanget av hendelsen, men forholdene er svært krevende med mye vind, skrev Ola Helge Hjetland, kommunikasjonsdirektør i Mowi, søndag.
Årsak og omfang var fremdeles uklart på grunn av det krevende været. Det har blitt oppdaget skade på en ytterring på en merd.
– Fisken i merden har en gjennomsnittsvekt på 5,5 kg
Hjelp fra Kystvakten
Til Kyst.no opplyste Hjetland at selskapet får bistand fra flere fartøy på stedet.
– Kystvakten fungerer som bølgebryter slik at andre kan gjennomføre arbeid på merden i det krevende været, sa han.
Det skal være fartøyet «KV Svalbard» som er involvert i arbeidet fra Kystvakten sin side.
– Kan være en støre rømming
Anette Aase, kommunikasjonsdirektør i Fiskeridirektoratet, sa til Kyst.no at det er for tidlig å si noe om omfanget av rømmingen.
Hun sier gjenfangstfiske vil settes i gang av Mowi når været tillater det. Samtidig legger hun til at oppdrettere i utgangspunktet kun har lov å drive gjenfangst innenfor en 500-meterssone rundt anlegget ved rømminger.
Aase presiserer at i enkelte saker, særlig hvor det potensielt kan være en større rømming, kan Fiskeridirektoratet pålegge å drive gjenfangstfiske utenfor 500-meterssonen.
– På bakgrunn av at dette kan være en større rømming, har Mowi fått et muntlig pålegg av direktoratet om å drive gjenfangstfiske utenfor 500-meterssonen, forteller hun.
27 000 fisk har rømt
I en oppdatering fra Fiskeridirektoratet, skriver de at Mowi anslår at 27 000 oppdrettslaks, med en snittvekt på 5,5 kg, har rømt fra lokaliteten.
![Ola Helge Hjetland, kommunikasjonsdirektør i Mowi.](https://image.kyst.no/1860003.jpg?imageId=1860003&x=0.00&y=0.00&cropw=100.00&croph=100.00&width=960&height=644&format=jpg)
Fiskeridirektoratet opplyser at de nå er på plass på lokaliteten for å gjennomføre tilsyn.
– Fisken i den aktuelle merden er blitt flyttet og talt opp, og selskapet anslår at ca. 27 000 oppdrettslaks har rømt.
– Svært beklagelig
I en melding fra Mowi bekrefter også selskapet at det foreløpige estimatet viser at 27 000 fisk har rømt.
– Det er svært beklagelig og noe som ikke skal skje.
Videre skriver selskapet at de vil rette stor takk til Kystvaktskipet Svalbard, AQS, Frøy og Finnsnes Dykk og Anleggsservice, i tillegg til de svært dedikerte ansatte som deltok i operasjonen under svært krevende værforhold.
Mowi utlover dusør på 500 kr per laks etter rømmingen.
– Fisk som er fanget av registrerte fiskere kan leveres på fiskemottak i kommunene Senja, Dyrøy, Sørreisa, Salangen, Lavangen, Gratangen, Ibestad, Harstad og Andenes, skriver Mowi.