På Smøla bygger Promek båter fra bunnen av.Foto: Promek AS
Rekordresultat etter omstilling
Båtbyggeren Promek sier omstillingsarbeidet de har vært gjennom siden 2022 har bidratt til å øke omsetningen, som har gitt et rekordresultat på 20,4 millioner kroner før skatt.
Promek AS leverte et rekordresultat før skatt på 20,4 millioner kroner i 2024. Selskapet, som bygger båter fra bunnen av på Smøla, har vært gjennom en omstillingsprosess siden 2022. I en pressemelding skriver selskapet at resultatet reflekterer økt effektivitet og vekst.
Annonse
Omsetningen økte til nær 160 millioner kroner, delvis som følge av omstillingsarbeidet som har bidratt til økt effektivitet.
Daglig leder Simone Nicolai i Promek trekker frem innsatsen fra de ansatte som viktig faktor under omstillingen.Foto: Promek AS
– Jeg er veldig takknemlig og stolt av den enorme innsatsen hele Promek-laget har bidratt med under omstillingsprosessen. Det ligger mye hjerte og hardt arbeid bak det, sier daglig leder Simone Nicolai.
Annonse
Promek fremhever også betydningen av lojale kunder som har bidratt til å videreutvikle båtene deres.
– Vi har et kompetent styre og lokale, norske eiere som gjennom alle år har hatt tro i bedriften og støttet oss lojalt hele veien. Overskuddet i denne størrelsesorden er nødvendig for å sikre bedriftens evne til nyinvestering, nyvinning og innovasjon i årene fremover, fortsetter Nicolai.
Styreleder Eigunn Stav Sætre understreker at omstillingen har vært en viktig del av å styrke selskapets konkurranseevne og videre utvikling.
– Vi i styret er imponert over den innsatsen som legges ned hver dag i bedriften, og det viser igjen at den aller viktigste ressursen vår er de som faktisk gjør jobben, både i ledelse og produksjon, sier Sætre.
Styreleder Eigunn Stav Sætre i Promek sier omstillingen har styrket selskapets konkurranseevne.Foto: Privat