
Nytt servicekonsept for lukkede oppdrettsanlegg
Akvakulturleverandøren FiiZK ekspanderer tjenestetilbudet innen service og produksjonsstøtte for lukkede merder og dobler størrelsen på selskapets serviceavdeling.
Selskapet har i den forbindelse ansatt Johannes Grønmo som leder for produksjonsstøtte og Bjarte Ljøkjell som leder for systemutvikling og support.
Johannes Grønmo har ti års erfaring fra drift av lukkede anlegg og kommer til FiiZK fra stilling som produktsjef hos Akvafuture AS. Han har også frem års erfaring som driftstekniker hos Marine Harvest (nå Mowi).
Bjarte Ljøkjell kommer «hjem» igjen til FiiZK etter et opphold som systemutvikler i Akvafuture AS. Før det var han prosjektansvarlig for styringssystemet for lukkede merder i FiiZK. Han har også nærmere ti års erfaring fra automasjonsarbeid i Xylem Water Solutions Norge.
– Johannes og Bjarte er to svært kompetente bransjefolk med lang erfaring innenfor drift av lukkede anlegg. Kundene våre vil få stor glede av både dem og det utvidede tjenestetilbudet vårt innen drifts- og produksjonsoppfølging, sier Jan Erik Kvingedal, administrerende direktør i FiiZK.
FiiZKs service- og ettermarkedstjenester inkluderer opplæring og sertifisering av kundenes ansatte, samt ukentlig oppfølging av lukkede anlegg og driftsteam. Fokus er på vannmiljø, fiskevelferd, fôring, fiskeprestasjon og teknisk drift.
Kundenes anlegg er tilkoblet FiiZKs servicesenter, som mottar alarmer og muliggjør 24/7 fjernovervåking, feilsøking og feilretting. Mellom hver produksjonssyklus gjennomfører FiiZK en systematisk inspeksjon av anleggene, og sikrer at nødvendig vedlikehold og reparasjoner blir utført for optimal drift og ytelse.
Like før jul ble Roy Salminen ansatte i stilling som serviceleder hos FiiZK. Med de tre seneste ansettelsene har FiiZK doblet størrelsen på selskapets serviceavdeling.
FiiZK satser utelukkende på utvikling, salg og leveranse av lukkede anlegg, med tilhørende programvare, vedlikehold og tjenester. Like før jul ble FiiZK tildelt en kontrakt for leveranse av to av selskapets sistegenerasjons lukkede anlegg, kalt «Protectus», som har et volum på 30 000 kubikkmeter og en kapasitet til å holde 1 000 tonn laks