Skal lage råvarer fra lakseavkapp til matvareindustrien
Matteknologiselskapet Hailia og fiskeprodusenten Hätälä har startet et samarbeid for å lansere fiskeprodukter laget av finner, bein og hoder fra norsk lakseproduksjon.
Ifølge en
pressemelding fra Hailia vil produktet være tilgjengelig for restauranter og
næringsmiddelprodusenter internasjonalt.
Ved hjelp av Hailias teknologi skal man bruke deler av laksen, som ellers blir igjen på fileteringsbordet, slik som finner, bein og hoder, til å produsere lettanvendelige råvarer for restauranter og næringsmiddelprodusenter.
- Med Hailias teknologi vil bruksandelen av norsk laks løftes til et helt nytt nivå, der mer enn 90 prosent av slaktevekten kan brukes til produksjon av menneskemat. I tillegg til forbedret bærekraft kan dette også gi langt bedre lønnsomhet for industrien, som kompenserer for økte miljøavgifter og skattetrykk, samtidig som etterspørselen etter sjømat øker, skriver de i pressemeldingen.
De hevder at fiskeprodukter laget med deres teknologi har skapt stor interesse, spesielt fordi konsistens og smak skal være annerledes enn andre produkter laget av biprosesser.
- Konsistensen ligner varmebehandlet fiskefilet, og produktene kan brukes i, for eksempel, pastaretter, salater eller sandwicher, melder de.
Les mer om prosjektet på vår engelske søsternettside.